Про посібник

Посилення згуртованості сільських об’єднаних територіальних громад та подолання внутрішніх конфліктів через провадження процедур демократії участі

Вступ
В Херсонській області створено вже 26 об’єднаних громад. Більшість  з них створювалась за ініціативи лідерів населених пунктів що увійшли до складу ОТГ, при активній участі їх населення. Часто об’єднання відбувалось всупереч інтересам районної влади, представники якої не хотіли втрачати контроль над громадами, і тому ми можемо говорити про те, що об’єднання відбувалось «знизу», про прогресивний характер процесу об’єднання.   

Але з часом, назріли проблеми в самих ОТГ. Почали формуватися негативні тенденції у відносинах між центрами та периферійними поселеннями: центри намагаються розподіляти ресурси переважно у власних інтересах, периферійні села втрачають мотивацію до спільних справ ОТГ, формується непорозуміння з центрами, яке може призвести до серйозних загострень.

Причини подібної ситуації ми бачимо в наступному:
- центри мають більше представництво в органах місцевого самоврядування ОТГ і відповідно більше можливостей при розподілі ресурсів;
- центри, як правило, більш розвинуті економічно, мають більш потужну соціальну інфраструктуру, більше можливостей для захисту населення, що викликає невдоволення на периферії;
- при цьому, між центром та периферією вкрай низький рівень комунікації та обмін інформацією; газети відсутні, в багатьох громадах не працюють офіційні сайти, голови мало спілкуються з мешканцями периферії безпосередньо;
- громадяни майже не включаються безпосередньо до вирішення проблем своїх сіл, вони не знають про процедури демократії участі, або не мають навичок їх застосування. 

Таким чином, можна зробити висновок: без посилення ролі периферійних населених пунктів, покращення комунікації їх мешканців із органами самоврядування громади та включення до прийняття рішень подальший нормальний розвиток більшості ОТГ області неможливий.

На нашу думку, вирішити зазначені проблеми можна шляхом активізації громадської активності в населених пунктах об’єднаних громад. Ця активність повинна спрямовуватись в правове русло із пріоритетом на використанням процедур демократії участі та впровадження передового досвіду інститутів громадянського суспільства. .
Що ми плануємо робити

Ми розробили цей навчальний електронний посібник для ОТГ, побудований за методом кейсів. 

Розроблені кейси, які дозволять вирішувати проблеми за наступними напрямками
-    забезпечення справедливого пропорційного використання ресурсів громади між її населеними пунктами;
-    залучення громадян до обговорення та прийняття рішень; 
-    покращення інформаційного обміну та комунікацій в середині ОТГ;
-    запровадження прозорості та доброчесності в роботі органів місцевого самоврядування громад

Зазначений посібник складається з 2 розділів: інформаційного довідника та набору кейсів. В інформаційному довіднику буде розміщена інформація про об’єднані громади (кількість населених пунктів та населення, контакти керівництва, інформація про наявність офіційних сайтів, статутів, стратегічних документів тощо) та про громадську активність в них (інформація про інститути громадянського суспільства, про їх активність, про  громадську активність) та про приклади процедур демократії участі.

В наборі кейсів можна буде знайти методичні рекомендації та документи щодо можливості впровадження процедур демократії участі, різних форм громадської активності які можна застосувати в умовах сільських ОТГ. 

В посібнику розміщено типовий статут для сільської об’єднаної громади в якому особлива увага приділена двом моментам: детальній регламентації процедур демократії участі передбачених законом про «Про місцеве самоврядування в Україні» (громадські слухання, місцеві ініціативи, загальні збори тощо) та запропонували механізми для покращення комунікації між населеними пунктами в ОТГ та посилення взаємодії центру з периферійними пунктами.

Також розміщені кейси про можливості впровадження Бюджету участі, прозорих допорогових закупівель за бюджетні кошти громади, кейс направлений на покращення інформаційного простору в громадах, кейс який дозволить запровадити в громадах конкурси для інститутів громадянського суспільства, створювати та розвивати фонди громад тощо.

В чотирьох об’єднаних громадах Херсонської області, на основі підготованого посібника  будуть проведені навчальні  тренінги. За результатами тренінгів їх учасникам буде запропоновано реалізувати в своїй громаді певну ініціативу, яка повинна сприяти розвитку демократії участі та підвищенню авторитету периферійних поселень в громаді. 

Для методичного та коуч супроводу цих ініціатив в межах проекту працюватиме консультативний центр, який надаватиме консультації активістам ОТГ. 

Реалізація проекту супроводжуватиметься широкою інформаційною кампанією.

Які результати ми очікуємо від реалізації проекту?
1. Буде зроблений аналіз стану демократії участі в ОТГ Херсонської області.
2. Активісти громад отримають дієві механізми вирішення місцевих проблем;
3. Як мінімум в 4 ОТГ області будуть впроваджені місцеві ініціативи направлені на вирішення нагальних місцевих проблем.
4. Зросте вплив периферійних населених пунктів при розподілі ресурсів громади.
5. Підвищиться рівень комунікації в ОТГ, з’являться нові комунікаційні ресурси.
6. Покращиться безпосередня робота керівників громад, старост з мешканцями периферійних населених пунктів.

Комментарии

Популярные сообщения из этого блога

Борозенська сільська об’єднана територіальна громада

Розвиток інформаційного простору в громадах

Сприяння розвитку інститутів громадянського суспільства